Středa, 26 ledna, 2022
aktualne

A. P. Moller-Maersk objednal 8 lodí na uhlíkový neutrální methanol

on

Dánska rejdařská a ropná společnost A. P. Moller-Maersk v úterý oznámila, že si objednala osm plavidel na uhlíkově neutrální methanol, aby urychlila dekarbonizaci své flotily a uspokojila zvýšenou poptávku zákazníků po ekologičtější dopravě.
Dánska rejdařská a ropná společnost A. P. Moller-Maersk v úterý oznámila, že si objednala osm plavidel na uhlíkově neutrální methanol, aby urychlila dekarbonizaci své flotily a uspokojila zvýšenou poptávku zákazníků po ekologičtější dopravě.

AP Moller-Maersk se zavázala, že v rámci obnovy své flotily bude objednávat pouze plavidla, které mohou používat uhlíkově neutrální palivo, protože se snaží dosáhnout nulové čisté emise do roku 2050. Jelikož životnost plavidel je obvykle 20-35 let znamená to, že by mohla mít uhlíkově neutrální flotilu do roku 2030.

Osm lodí, z nichž každá unese 16.000 kontejnerů, vyrobí jihokorejská společnost Hyundai Heavy Industries a očekává se, že budou dodány do roku 2024.

Společnost Maersk také uvedla, že více než polovina z jejích 200 největších zákazníků včetně amerických gigantů Amazon, Disney a Microsoft si již stanovila nebo je v procesu stanovování cílů na snížení emisí ve svém dodavatelském řetězci.

„Tato objednávka dokazuje, že uhlíkově neutrální řešení jsou již k dispozici v rámci všech segmentů kontejnerových plavidel a že Maersk je odhodlán podporovat rostoucí počet našich zákazníků, kteří se snaží dekarbonizovat své dodavatelské řetězce,“ uvedl generální ředitel Maersk Soren skou v prohlášení.

Na přibližně 90% světového obchodu přepravovaného po moři se globální lodní doprava podílí téměř 3% na světových emisích oxidu uhliťitého (CO2).

Nová plavidla budou vybaveny motory na tzv. zelený methanol, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů, jako je biomasa a sluneční energie, a také zásobníky na běžné palivo, protože na trhu stále není k dispozici dostatek uhlíkově neutrálního paliva.

Dánská firma tento měsíc uvedla, že podepsala smlouvu o zabezpečení zeleného methanolu na provoz své první uhlíkově neutrální lodě v roce 2023, což je prvním krokem k vyřešení problémů spojených s adekvátními dodávkami.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...