Pondělí, 6 prosince, 2021
aktualne

Cyprus stopl udělování víz výměnou za investice

on

Kyperská vláda v úterý oznámila, že od 1. listopadu pozastavuje program takzvaných zlatých víz, který nabízel občanství a bezvízový styk v celé EU výměnou za investici nejméně dvou milionů eur.

Informovala o tom agentura Reuters.

Zpráva přichází poté, co katarská televize al-Džazíra v pondělí zveřejnila investigativní dokumentární film, který zachycuje nezákonné jednání kyperských úředníky.

Novináři al-Džazíry se v dokumentu vydávají za zprostředkovatele vymyšleného čínského investora, který byl v minulosti odsouzen za trestný čin – což by podle pravidel programu mělo potenciálního uchazeče diskvalifikovat.

Přesto se novinářům nabídli státní úředník, poslanec a právník, že jim s investicí pomohou.

Osoby vystupující ve filmu však tvrdí, že byli na čin navedeny a nahlásili ho úřadům před několika měsíci.

Reuters v říjnu minulého roku informoval, že kyperské pasy získali osoby blízké Kambodžské premiérovi Hun Šenov, po čem kyperské orgány program prověřili.

Podle další reportáže al-Džazíry z srpna tohoto roku byly pasy uděleny osobám obviněným z korupce, podvodů či jiných zločinů.

Pro uchazeče do 1. listopadu nadále platí, že musí do kyperské ekonomiky investovat alespoň dva miliony eur, a to povinnou koupí domu či bytu, koupí akcií kyperských firem nebo podporou programů bydlení či podnikání.

Kypr může udělit občanství nejvíce 700 osobám za rok, dosud v rámci investičního programu rozdal asi 4000 pasů.

Kypru přinesly „zlaté víza“ od jejich zavedení po finanční krizi v roce 2013 již nejméně sedm miliard eur. Program je atraktivní zejména proto, že majitel kyperského pasu se automaticky stává občanům Evropské unie.

Mohlo by Vás zajímat

Evropské akcie se na začátku nového týdne posílily

Frankfurt nad Mohanem / Paříž / Milán 23. srpna (TASR) - Evropské akciové trhy se v pondělí posílily. V minulém týdnu zaznamenali nejprudší pokles...