Středa, 26 ledna, 2022
aktualne

Jak si vybrat dobře padnoucí oblek?

on

Oblek je především synonymem elegance a stylu a je také nepostradatelným společníkem při společenských příležitostech. Jsou mezi námi však i tací, kteří ho musí nosit denně do práce. Ať patříte do jedné nebo do druhé skupiny, vždy je potřeba, aby vám pěkně sednul. Pojďte se s námi podívat, jak si vybrat oblek, který vám padne jako ulitý.

Při pořizování obleku je jednou z nejdůležitějších věcí zkoušení. Při něm zjistíte, jestli vám sedí rozměry obleku, střih i délka a zda je vám příjemný materiál, ze kterého je oblek ušitý. Co je správně a jak poznáte, že vám oblek správně sedí? Nezapomínejte ani na péči. Pro to, aby vám oblek opravdu vydržel, je potřeba o něj velmi dobře pečovat.

Rozměry obleku

Hned po tom, co zjistíte, že se vám oblek líbí na pohled a je vám příjemný na omak, podívejte se na střih. Ten totiž rozhodne, jestli vám bude oblek na těle správně sedět. 

Nejdůležitější věc, kterou musíte sledovat, jsou záda. Sako by mělo v ramenou sedět tak, aby nebylo ani zúžené, ale aby ani nevyčnívala látka na bocích. Sako by mělo jít také snadno zapnout. Dobře padnoucí sako by mělo mít první knoflík těsně pod pasem.

S klasickým střihem neuděláte nikdy chybu. Rovný střih je totiž dobrá volba pro všechny postavy. Vybrat však můžete také slim střih, který je v pase mírně projmutý a drží na těle.

Správnou délku rukávů saka nejlépe uvidíte tak, že ohnete paži pod úhlem 90 °. Manžeta by pak měla dosahovat na zápěstí a košile by měla o pár centimetrů přečnívat. Tento detail je zvláště důležitý, pokud nosíte manžetové knoflíky. Délka se měří s rukama připaženýma k tělu. Konec rukávů by měl být na úrovni palce.

Zadní rozparek nám říká, jak formální sako je. Zadní rozparek se užívá u gala obleků, zatímco rozparky po bocích jsou znamením toho, že jde spíše o sako na každodenní nošení.

Oblekové kalhoty

Ideální délka kalhot je taková, při které sahá nohavice k podpatku boty a na přední straně se dotýká tkaniček. Opasek bychom měli nosit vždy a pokud možno by měl barevně ladit s botami.

Hovoříme-li o doplňcích, pak většinou máme na mysli vázanku nebo motýlka. V případě kravaty by se její špička měla dotýkat opasku. Motýlek se považuje spíše za formální doplněk, vhodný na společenské události.

Pokud vám žádný z konfekčních kousků nesedl, zauvažujte nad oblekem na míru. Sice bude pořizovací investice trochu vyšší, ale na druhou stranu je to investice dlouhodobá, takže se vám určitě vyplatí.

Vzhledem k tomu, že obleky patří mezi oblečení, které nesmíte prát v pračce, měli byste si najít vhodnou čistírnu obleků. Profesionální čistírny používají na čištění obleků chemické čištění, které je zbaví pachů i případných skvrn. Čistit byste měli své obleky tak jednou až dvakrát ročně. Pokud je však nosíte denně, zvažte častější čištění.

Online čištění obleků

Najít si dobrou čistírnu, na kterou se můžete spolehnout, není snadné. Abyste měli jistotu, že váš oblek bude ve skvělé formě, pošlete ho do čistírny prostřednictvím webu online čistírny a prádelny Celany.cz. Oblek si u vás vyzvedne ve vámi vybraný čas kurýr, který odveze do vhodné čistírny a čistý a vyžehlený zase přiveze zpět. Ušetříte navíc čas s odnášením obleku do čistírny a jeho vyzvedáváním.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...