Středa, 26 ledna, 2022
aktualne

Jak udržet v bezpečí citlivá data? Dodržujte tyto 3 zásady!

on

Bojíte se, že se vašich důvěrných dat zmocní nepovolaná osoba? Vaše obavy jsou bohužel oprávněné, podle statistik zažila kybernetický útok většina českých firem. Pokud se vám nepříjemnosti tohoto charakteru doposud vyhýbaly, brzy se to může změnit. A než doufat, že se vás bude držet štěstí, je mnohem jednodušší podniknout několik zásadních kroků pro lepší zabezpečení.

1) Poučte své zaměstnance o zásadách bezpečnosti práce s daty

Spousta firem umožňuje zaměstnancům, aby pracovali na svých vlastních zařízeních. Berou si s sebou do práce notebooky, tablety či smartphony a zpět domů v nich odnáší důvěrná firemní data – obvykle nešifrovaná. Vaši dělají totéž? Poučte je o základních bezpečnostních pravidlech při práci s daty a naučte je šifrovat soubory, u kterých je naprosto nežádoucí, aby se dostaly do cizích rukou.

Nepodceňujte ani bezpečnost na internetu. Velkou hrozbou mohou být ransomware a spyware. Pokud se v problematice bezpečnosti dat nevyznáte, neváhejte s uspořádáním školení pod taktovkou odborníka.

2) Přidělte a uživatelům odpovídající práva

K úniku citlivých údajů může dojít různými způsoby a nezřídka se stává, že je odcizí člověk z vlastních řad”. Může to být zaměstnanec, kterému IT administrátor ponechal přístup k datům, je ve skutečnosti pro svou práci nepotřebuje, ale také zhrzený bývalý zaměstnanec nebo pracovník donášející informace konkurenci. Efektivní prevenci těchto a podobných případů je správa identity prostřednictvím identity managera. Bližší informace o problematice IdM najdete na bcvsolutions.eu.

3) Aktualizujte informační systémy a aplikace

Na zabezpečení firemní infrastruktury se významnou měrou podílí firewall, antivirový program a případně další speciální aplikace. Mají-li odolávat aktuálním hrozbám, nesmíte zapomínat na pravidelné aktualizace. Opravné balíčky jsou neméně důležité i pro aplikace, které primárně slouží pro ochranu dat. Starší verze však mohou obsahovat bezpečnostní chyby a stát se snadným cílem hackerů.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...