Středa, 26 ledna, 2022
aktualne

Jediná elektrárna v Gaze přerušila provoz následkem izraelské blokády

on

Jediná elektrárna v palestinském pásmu Gazy v úterý přerušila provoz týden poté, co Izrael pozastavil dodávky paliva do oblasti jako odvetu za vypuštění zápalných balónů z Gazy směrem na jeho území. Informovala o tom agentura Reuters.

Gaza je do velké míry energeticky závislá od Izraele. Dodávky elektřiny z Izraele pokrývají část spotřeby v Gaze. Dvoumilionové populace pásma Gazy má v současnosti proud pokaždé jen šest hodin, po kterých následuje desetihodinový výpadek.

„Dodávky elektřiny mohou nyní klesnout na čtyři hodiny (denně),“ uvedl Muhammad Thabo z hlavní distribuční společnosti v Gaze poté, co se v tepelné dieselové elektrárně minulo palivo.

Domy a podniky v Gaze jsou během dlouhých odstávek odkázány na vlastní generátory elektrické energie. Jejich provoz je však finančně náročná, což zhoršuje situaci beztak chudého místního obyvatelstva, upozorňuje agentura Reuters.

Orgány v Gaze varují, že vypnutí elektrárny naruší provoz důležitých zařízení včetně nemocnic.

Militanti v Gaze v posledních dnech vypustili desítky zápalných balónů, které způsobily na území Izraele požáry. Útoky mají podle politických zdrojů agentury Reuters vyvolat tlak na Izrael, aby uvolnil blokádu pásma Gazy a umožnil příliv arabských a mezinárodních investic. Incidenty mají také podle zdrojů přesvědčit Katar, aby zvýšil finanční pomoc pro Hamás.

Podle Izraele jsou omezení v Gaze nezbytné pro jeho bezpečnost.

Gaza byla za poslední týden cílem i jiných odvetných opatření Izraele. V sobotu letecky zaútočil na pozice Hamásu a v neděli uzavřel rybolovnou zónu u pobřeží Gazy.

V pondělí jednali v Izraeli a Gaze egyptští vyjednávači o uklidnění situace.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...