Středa, 26 ledna, 2022
aktualne

Kanadské město pojmenované po azbestu se přejmenuje

on

Malé kanadské město Asbestos se rozhodlo změnit své jméno odvozené z důlní minulosti. Město se 7000 obyvateli, které leží ve frankofonní provincii Quebec, odhlasovalo, že přijme nový název Val-des-Sources.

Informoval o tom zpravodajský kanál stanice BBC.

Jméno odrazuje investory

Ve městě byla kdysi největší důl na azbest na světě a pojmenování po tomto nerostu dostalo koncem 19. století. Radnice se však rozhodla, že konotace jeho názvu odrazuje zahraniční investice, a loni v listopadu oznámila, že začala hledat nové pojmenování.

Město, nacházející se přibližně 150 kilometrů východně od regionální metropole Montreal, vítězný název oznámilo v pondělí večer. Nový název byl vybrán po zdlouhavé konzultaci a hlasování místními obyvateli. Na hlasování se mohli zúčastnit osoby od 14 let.

Vítězný název Val-des-Sources ve třetím kole hlasování podpořilo 51 procent oprávněných voličů. Mezi dalšími návrhy na užším seznamu figurovaly L’Azur-des-Cantons, Jeffrey-sur-le-Lac, Larochelle, PHENIX a Trois-Lacs.

Město však nezmění své symboly okamžitě, uvedl jeho starosta Hugues Grimard, který navrhl, aby se tak stalo až koncem roku, kdy nový název oficiálně vstoupí v platnost.

Město Asbestos vzkvétalo přes století díky produkci chrysotilového azbestu. Důl zavřeli v roce 2011.

Kdysi zázračný minerál

Azbest, který byl v minulosti považován za „zázračný minerál“, se používal ve stavebním průmyslu na zpevnění cementu, jako izolace, krytina, ohnivzdorná úprava i jako pohlcovač zvuku.

V polovině 20. století se však zjistilo, že azbest způsobuje závažné zdravotní problémy. Vdechování azbestových vláken se spojuje s rakovinou a jinými nemocemi.

Globální poptávka po tomto materiálu následně prudce klesl, protože jednotlivé země ho začaly postupně zakazovat. Kanada však zakázala jeho výrobu, dovoz, vývoz a používání až v roce 2018.

Mohlo by Vás zajímat

Do očkovací loterie se už přihlásilo téměř 950.000 lidí

Registrace do slosování o očkovací prémii je spuštěna 23 dní a za ten čas se na stránce www.bytzdravyjevyhra.sk přihlásilo téměř 950.000 očkovaných. Jen během...