Úterý, 25 ledna, 2022
aktualne

Thunbergová daruje 10 mil korun ekologickým organizacím

on

Klimatické aktivistce Grete Thunbergovej udělili v pondělí portugalskou cenu za lidskost dotovanou částkou milion eur.

Mladá Švédka okamžitě oznámila, že peníze daruje skupinám, které se věnují ochraně životního prostředí a boji proti změně klimatu. Informaci přinesla tisková agentura AFP.

„To je více peněz, než si mohu vůbec představit, ale celá částka bude prostřednictvím mé nadace darovaná různým organizacím a projektům, které pomáhají lidem nacházejícím se v první linii, postiženým klimatickou a ekologickou krizí,“ vyjádřila ve videu zveřejněném na internetu.

Thunbergovej byla udělena Gulbenkianova cena za lidskost za to, že „byla schopna mobilizovat mladší generace ve prospěch boje proti změně klimatu a za její houževnaté úsilí o změnu přetrvávajícího statu quo“ v této oblasti, řekl předseda poroty, která rozhodla o udělení ocenění, Jorge Sampaio .

Thunbergová daruje 100.00000 CZK ekologickému hnutí Fridays For Future Brazil – konkrétně jejich kampani „SOS Amazonia“ zaměřené na potlačení šíření koronavirus v oblasti Amazonie.

Stejnou částku dostane i nadace Stop Ecocide, která usiluje o to, aby se ekocída (záměrné ničení životní prostředí) stala trestným činem v rámci mezinárodního práva.

Thunbergová spolu se stovkou dalších lidí ve čtvrtek zaslala Evropské unii otevřený dopis, ve kterém žádala členské země o zastavení všech investic do fosilních paliv. List podepsalo i 150 vědců a desítky veřejně známých lidí, mezi nimi například pákistánská aktivistka a nositelka Nobelovy ceny za mír Malála Júsufzajová či hollywoodský herec Leonardo DiCaprio.

Mohlo by Vás zajímat

Evropské akcie se na začátku nového týdne posílily

Frankfurt nad Mohanem / Paříž / Milán 23. srpna (TASR) - Evropské akciové trhy se v pondělí posílily. V minulém týdnu zaznamenali nejprudší pokles...