Pondělí, 6 prosince, 2021
aktualne

USA finančně podpoří Kolumbii v boji proti gangům a pašování drog

on

Spojené státy a Kolumbie oznámily vznik nového společného plánu na boj proti obchodování s drogami, který zahrnuje finanční pomoc v zónách nejvíce postižených násilím.

V pondělí o tom informoval kolumbijský prezident Iván Duque po setkání s poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost Robertem O’Brienem, píše agentura AFP. Konkrétní částku však zatím neoznámili.

Spojené státy „podporovat podněty Kolumbie ve spojení s USA na zajištění bezpečnosti v zemi a na boj proti zločineckým organizacím,“ vyjádřil se O’Brien.

„Tímto způsobem pomůžeme vytvořit podmínky pro ekonomický růst v Kolumbii,“ citoval poradce amerického prezidenta kolumbijský deník El Tiempo.

Kolumbijský prezident Duque se vyjádřil, že americká vláda „nevidí důležitost pouze v pokračování efektivního zápasu proti pašování drog a terorismu,“ ale také „v kombinaci těchto úsilí … s kvalitní investicí na místech, které byly postiženy násilím“.

Finanční pomoc by měla být dodatkem tzv. kolumbijského plánu na podporu hospodářství a boje proti pašování drog v této jihoamerické zemi. Washington prostřednictvím této schématu přidělil v období let 2000-16 Kolumbii sedm miliard dolarů (5,98 miliardy eur).

OSN nedávno prohlásila, že téměř 80 procent letošních masakrů v Kolumbii mají na svědomí zločinecké gangy – zejména v oblastech, kde se pěstuje rostlina koka, ze které se vyrábí kokain.

Mohlo by Vás zajímat

Evropské akcie se na začátku nového týdne posílily

Frankfurt nad Mohanem / Paříž / Milán 23. srpna (TASR) - Evropské akciové trhy se v pondělí posílily. V minulém týdnu zaznamenali nejprudší pokles...