Sobota, 18 září, 2021
aktualne

USA finančně podpoří Kolumbii v boji proti gangům a pašování drog

on

Spojené státy a Kolumbie oznámily vznik nového společného plánu na boj proti obchodování s drogami, který zahrnuje finanční pomoc v zónách nejvíce postižených násilím.

V pondělí o tom informoval kolumbijský prezident Iván Duque po setkání s poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost Robertem O’Brienem, píše agentura AFP. Konkrétní částku však zatím neoznámili.

Spojené státy “podporovat podněty Kolumbie ve spojení s USA na zajištění bezpečnosti v zemi a na boj proti zločineckým organizacím,” vyjádřil se O’Brien.

“Tímto způsobem pomůžeme vytvořit podmínky pro ekonomický růst v Kolumbii,” citoval poradce amerického prezidenta kolumbijský deník El Tiempo.

Kolumbijský prezident Duque se vyjádřil, že americká vláda “nevidí důležitost pouze v pokračování efektivního zápasu proti pašování drog a terorismu,” ale také “v kombinaci těchto úsilí … s kvalitní investicí na místech, které byly postiženy násilím”.

Finanční pomoc by měla být dodatkem tzv. kolumbijského plánu na podporu hospodářství a boje proti pašování drog v této jihoamerické zemi. Washington prostřednictvím této schématu přidělil v období let 2000-16 Kolumbii sedm miliard dolarů (5,98 miliardy eur).

OSN nedávno prohlásila, že téměř 80 procent letošních masakrů v Kolumbii mají na svědomí zločinecké gangy – zejména v oblastech, kde se pěstuje rostlina koka, ze které se vyrábí kokain.

Mohlo by Vás zajímat

Jak si vybrat dobře padnoucí oblek?

Oblek je především synonymem elegance a stylu a je také nepostradatelným společníkem při společenských příležitostech. Jsou mezi námi však i tací, kteří ho musí...