Středa, 7 června, 2023
aktualne

Jak se ujistit, že respirátor na tváři dobře těsní?

on

Jen dobře nasazený a těsnící respirátor poskytuje vyšší ochranu.

TASR 12.03.2021 15:00 respirátor, FFP2Foto: Shutterstock
Respirátor musí být nasazen správně, aby vás chránil.
Pokud respirátor netěsní nebo nepřekrývá ústa i nos, nemůže poskytovat vyšší standard ochrany. Důležité je proto vybrat si velikost, která dobře sedí na obličeji. V případě potřeby lze zkrátit gumičky respirátoru tak, že se na nich zavážou malé uzlíky. Připomněl to Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR.

Při nasazování respirátoru je třeba mít umyté ruce, nedotýkat se jeho vnitřní části a manipulovat s respirátorem pouze prostřednictvím gumiček. Důležitá je také úprava spony na vrchu respirátoru tak, aby co nejvěrněji kopírovala kontury kořene nosu.

„Hlubokým nádechem a výdechem se ujistěte, že respirátor dobře těsní. Uvidíte, jak se povrch respirátoru v důsledku odporu vzduchu částečně deformuje. Vzduch by neměl unikat po stranách. Pokud máte nasazené brýle, při dobře těsnícím respirátoru by se neměly rosit, „upřesnil KHS. Vzduch v správně nasazeném respirátoru bývá vlhčí a dýchání o trochu namáhavější než v případě roušky.

S nošeným respirátorem třeba zacházet jako s infekčním materiálem, není vhodné dotýkat se jeho vnějšího povrchu a odkládat ho na okolní plochy. „Nošený respirátor si pořizujte opatrně, manipulujte ním pouze prostřednictvím gumiček a následně si omyjte ruce,“ dodal KHS.

Od pondělí (8.3.) Platí povinnost nosit respirátory FFP2 v prostorách obchodů a v hromadné dopravě. Od pondělí 15. března se povinnost nosit respirátor rozšíří na všechny interiéry kromě vlastní domácnosti.

Mohlo by Vás zajímat