Středa, 7 června, 2023
aktualne

Super triky na zlepšení paměti. Fungují prakticky okamžitě

on

Máte pocit, že více věcí zapomínáte a méně si pamatujete? V takovém případě je vhodné začít tento poměr pomalu obracet. Základem bude změna stravování. Mozek totiž dokáže být vysoce výkonný do vysokého věku. Za ztrátou jeho kondice proto nejsou léta, ale dlouhodobě špatná životospráva.

MaM 16.03.2021 11:00 mozogFoto: Shutterstock
Obezita totiž opravdu může způsobit změny v genech spojených s pamětí.
Snižte konzumaci cukru
Více cukru ve stravě znamená více kilogramů na váze a méně paměťového výkonu ve vaší hlavě. Vysoké množství cukru v krvi dokáže snižovat výkon mozku právě v oblasti paměťových center. Studie na 4 000 dobrovolnících zjistila, že osoby s vyšším příjmem sladkých nápojů měli dokonce nižší objem mozku a horší paměť než ti, kteří cukr eliminovali. Vybrat si cukr znamená ve zkratce více tuku a méně mozkové kapacity.

meditujte
Ani luštění sudoku a křížovek nemá tak příznivý vliv na zlepšení paměti jako pravidelná meditace. Je faktem, že s přibývajícím věkem klesá objem šedé hmoty, což negativně ovlivňuje paměť a poznávání. Nicméně ukázalo se, že meditační a relaxační techniky zlepšují krátkodobou paměť u lidí všech věkových skupin. Díky meditaci tak můžete zlepšit svou paměť přes nárůst věku.

Udržte si správnou váhu
Není to jen cukrem. Správné BMI znamená nejen méně zdravotních problémů, ale i lepší paměť. Několik studií prokázalo, že obezita je rizikovým faktorem poklesu kognitivních schopností. Obezita totiž opravdu může způsobit změny v genech spojených s pamětí. Rovněž může vést k inzulínové rezistenci a zánětu, které mohou mít negativní vliv na mozek. Dokonce studia na dobrovolnících ve věku od 18 do 35 let ukázala, že vyšší index tělesné hmotnosti byl spojen s výrazně horším výkonem při testech paměti. Úprava váhy vám zlepší sebevědomí i paměť.

Dejte si kurkumu
Kurkumin je extrémně silný antioxidant a působí v těle protizánětlivě. Zvyšte podíl kurkumy ve stravě a budete nejen zdravější, ale zlepší se vám i paměť. Kurkuma snižuje poškození mozku které je způsobeno volnými radikály. Zdravější mozek se přirozeně odrazí i na lepší paměti. Kurkumin jako silný antioxidant se ukazuje být i důležitý hráč v boji proti Alzheimerově chorobě.

Mohlo by Vás zajímat