Středa, 4 prosince, 2024
aktualne

Když tělo volá o pomoc

on

Na co si dát pozor, když se u nás objeví nepříjemné varovné signály? Žízeň, plynatost, rychlé hubnutí mohou znamenat někdy více, než se domníváme.

Martin Harvan 09.03.2021 11:00 cukrovka, diabetes, fonedoskop, srdce, ovoce, … Foto: Shutterstock
Hubnutí bez změny životního stylu není znamením vzkvétajícího zdraví.
příznaky cukrovky
Zvýšená chuť k jídlu, neutuchající žízeň a trvalá potřeba močení. Jde o triádu symptomů, které mohou upozorňovat na zvýšenou hladinu cukru v krvi. Výsledkem těchto obtíží je vznik diabetu 2. typu. Stejně třeba zpozornět i při výskytu tmavých skvrn v záhybech kůže. I v tomto případě tělo poukazuje na riziko diabetu. Tmavé fleky se obvykle nacházejí na zadní straně krku, kloubech prstů a loktech. Cukrovku netřeba podceňovat. Jde totiž o závažné onemocnění, pro které je typické dlouhodobé zvýšení glukózy v krvi. V takovém případě mluvíme o hyperglykémii. Příčinou této choroby je omezeno vylučování inzulínu ze slinivky a projevuje se poruchami látkové přeměny nejen cukrů, ale také bílkovin a tuků. K dalším varovným příznakům patří celková slabost, únava, sucho v ústech, svědění na intimních místech, brnění končetin, problémy s dýcháním, ale i zrakem.

Což signalizuje krvácení z dásní?
Bolest na hrudi je nejznámějším příznakem srdečních onemocnění. V krvi je nedostatek kyslíku, čímž se zhoršuje přísun tohoto prvku do srdce. Podceňovat však v souvislosti s kardiovaskulárními chorobami nemůžeme ani krvácení z dásní. Tělo nám naznačuje, že můžeme mít problémy se srdečním svalem. Odborníci varují, že krvácející, oteklé a bolestivé dásně jsou nejen znakem nedostatečné ústní hygieny, ale i jiných, život ohrožujících stavů. Podle kardiologa z univerzity v Clevelandu Dr. Carla Orringera je v současnosti množství výzkumů, které ukazují spojení mezi špatným stavem ústní dutiny a chorobami srdce. Jak vysvětluje, onemocnění dásní a kardiovaskulární potíže mají společného jmenovatele, a to v podobě bakterií a hromadění povlaků v cévách. Obě potíže spojuje zejména přetrvávající zánět. Například, revmatoidní onemocnění srdce souvisí s častými bolestmi hrdla. Lékaři jsou v tomto případě jednoznační ve svých vyjádřeních. Tvrdí totiž, že základním preventivních opatřením před vznikem kardiovaskulárních chorob je udržování zdravých zubů a dásní.

Plynatost a žaludeční potíže
Nadměrné říhání či plynatost nemusí souviset jen s konzumací těžkých a mastných jídel. Často se za těmito signály ukrývá celá plejáda dalších zdravotních potíží. Špatné trávení většinou souvisí s i s rakovinou žaludku, vředy, refluxem a problémy se slinivkou či žlučovými cestami. Trávicí potíže provází nejen plynatost a tíha na žaludku, ale překvapivě také pocit kousání nebo pálení v břiše, nepříjemné stavy sytosti během jídla s následnou neschopností dojíst potravu. K příznakům nemocného trávicího traktu patří i méně typické signály, svědění konečníku, ekzém či lupénka. V případě refluxu se objevuje také bolest na hrudi.

Když hubneme aniž chceme
Hubnutí bez změny životního stylu není znamením vzkvétajícího zdraví. Právě naopak. Pokud se cíleně nesnažíme zhubnout, ztrátu hmotnosti může vysvětlovat podvýživa. Při anémii dochází k nedostatku vitamínu B12 nebo minerální látky železa. Rychlé hubnutí se spojuje také s nástupem rakoviny, demence a deprese. Důvodem nechutenství je také ztráta chuti a čichu. Při těchto komplikacích se doporučuje upozornit na správnou a pravidelnou životosprávu.

Kdy je zapomínání chorobné?
Zapomnětlivost není jen součástí stárnutí. Některé věci, situace či souvislosti nejednou „úlet“ i mladým lidem. Hranici mezi neškodnými výpadky paměti a závažnými poruchami kognitivních funkcí dokážeme určit na základě odpovědí na pár základních otázek o stavu paměti. U kohokoliv se mohou objevovat neurodegenerativní choroby mozku jako například Alzheimerova choroba nebo demence když začnou často opakovat tytéž otázky, přestože už dostali odpověď. Zmíněné nemoci se projevují i ​​špatnou orientací v prostoru, čase a nespoznávaním známých lidí, věcí a míst.

Mohlo by Vás zajímat

Rodinná kasa v ohrožení! Těmto chybám se v době krize vyhněte

Aktuální krize negativně ovlivnila peněženky a rodinné kasy více domácností. Pravda 18.05.2020 09:00 dítě, spoření, děti, rodina, peniazeFoto: ShutterstockJak se chovat v době krize ohledně...