Sobota, 27 dubna, 2024
aktualne

Kolik, jak, kdy a jaký? Odbornice o všem, co byste měli vědět o čaji!

on

Dnes mnoho z nás spojuje start běžného dne či fungování během něj s kávou. Čaj je přitom ideálním nápojem pro náš běžný den a skrývá opravdu mnohé benefity.

Zdeno Gáfrik, Pravda 08.03.2021 09:00 Dlouhý zimní večer si zkraťte čajomFoto: Shutterstock
Dlouhý zimní večer si zkraťte čajem
Možná si to ani neuvědomujete, ale kromě těch zdravotních, kterými disponují různé čajové nápoje, je jednou z jeho důležitých vlastností i schopnost uklidnění mysli a navození pocitu relaxu. Jak to?

„Šálek čaje nás často přenese do dětství, které nám vyvolává příjemné vzpomínky na babičku, prázdniny, možná šťastné bezstarostné období. Čaj nás umí krásně naladit díky své vůni. Vonné svíčky či aromatické lampy si během běžného dne nezapálí, ale šálek čaje si na pracovní stůl dáme a ani si neuvědomíme, jak krásné ovlivňuje naše smysly, „říká Mariana Veselá ze společnosti Veselý čaj. „Pokud se v čaji nacházejí citrusy nebo citrónová tráva, jejich vůně v nás vyvolá pocit štěstí a optimismu. Heřmánek či levandule nám navodí pocit uvolnění a příjemné atmosféry. Šálek čaje opravdu dokáže víc, než jen uhasit žízeň, „přizvukuje.

ČTĚTE VÍCE
Chcete vést šťastnější život? Musíte udělat jednu věc!
Chcete vést šťastnější život? Musíte udělat jednu věc!
Jen takový obyčejný svetr? Ani náhodou! Máme 9 tipů, se kterými zabodujete
Jen takový obyčejný svetr? Ani náhodou! Máme 9 tipů, se kterými zabodujete
Proč neumíme odolat sladkým pamlskům?
Proč neumíme odolat sladkým pamlskům?
Cvik, který plně nahradí fitko a dokonale vyformuje postavu
Cvik, který plně nahradí fitko a dokonale vyformuje postavu
Pod pojmem čaj si dnes představíme opravdu všemožný výběr sypaných či porcovaných čajů v obchodech. Odbornice upozorňuje, že čajem se nazývá pouze výluh usušených lístků čajovníku. „Oficiální tedy máme jen černý a zelený čaj. To ostatní, co my nazýváme čaj, je bylinkový a ovocný výluh. Avšak tento název se jim přiřadil už velmi dávno, když ještě naše staré a prastaré mámy sbírali bylinky a dělali z nich ten nejlepší bylinkový čaj. Mnoho lidí si bylinky pěstuje nebo alespoň sbírá v přírodě dodnes. Nikdo to nevolá výluh, je to prostě náš slovenský čaj. Totéž platí io ovocném výluhu. Sušené kousky ovoce, šipky, a ibišek, to je náš ovocný čaj, „vysvětluje Mariana Veselá.

I při popíjení čaje či jeho přípravě platí jistá pravidla. Nejdůležitější je však doba louhování a množství čaje. Podle Mariany Veselé to mnoho lidí přehání s množstvím čajových lístků na jeden šálek. „Doporučuji číst návody, kde jsou uvedeny správné dávky čajové směsi na jeden šálek, protože když to přeženeme, čaj je zbytečně silný, těžký a dá zabrat i našim ledvinám. Totéž platí i pro dobu louhování. Při bylinkovém čaji optimální 6-7 minut, ovocný čaj potřebuje 8 až 10 minut. Je to kvůli úplnému uvolnění všech chutí a vitamínů z vysušeného ovoce, „vysvětluje odbornice, která se čajem věnuje již dlouhá léta.

Přestože se často dočtete o tom, že čaj je ideální součást pitného režimu a doporučuje se i při různých detoxikačních kúrách či dietách, odbornice upozorňuje, že bychom to neměli s ním přehánět. „Denně doporučujeme 2-3 šálky čaje,“ říká Veselá. Někdy z toho mohou být šálky čtyři.

„Ráno je ideální sáhnout po zeleném čaji, který obsahuje kofein a postaví nás na nohy. Během dne je příjemné dát si ovocný či bylinkový čaj. Kdo potřebuje kávu i odpoledne, může ji nahradit černým nebo opět zeleným čajem a večer doporučuji malou šálek ajurvédského, který nás dostane do příjemné nálady, kdy už nemyslíme na práci. Netřeba však zapomínat i na čistou vodu. Ta je nejdůležitější součástí našeho pitného režimu. „

Zejména poslední roky přinesly popularitu různých výluhů s citronem, mátou či strouhaným nebo sekaným zázvorem. V bistrech jejich zvyknou prodávat pod označením čaj, ale opět jde o odvar či výluh. Jejich benefity jsou však potvrzeny a zejména v období chřipkových epidemií či změn počasí a ročního období, kdy potřebujeme tak trošku nakopnout naši imunitu, mají své opodstatnění. „Tyto odvary si nedáme každý den, ale jsou skvělým zpestřením pitného režimu, dodají nám vitamíny a ochrání před viry. Zázvor je všelékem a opravdu výrazně posiluje naši imunitu, „konstatuje odbornice.

Na Slovensku roste obrovské množství léčivých a blahodárných bylinek, které lze používat na bylinkové výluhy. „Avšak ne všechny známe, či rozeznáme. Třeba být opatrní při jejich užívání a kombinování. Hlavně z dlouhodobého hlediska. Jeden šálek denně je v pořádku, pokud jde o prevenci, či chuť. Avšak příliš bylinného čaje by nám mohlo zatížit ledviny, „upozorňuje Mariana Veselá. „Lípa je skvělá při boji s horečkou, protože nám pomáhá vypotit se, máta uleví při žaludečních potížích, listy černého rybízu a šipky jsou obrovským zdrojem vitaminu C a železa, protizánětlivé účinky řepíku jsou také známé a velmi účinné. Na pravidelné popíjení bych doporučila výluh ze šipek.

Mohlo by Vás zajímat