Úterý, 30 května, 2023
aktualne

Rodinná kasa v ohrožení! Těmto chybám se v době krize vyhněte

on

Aktuální krize negativně ovlivnila peněženky a rodinné kasy více domácností.

Pravda 18.05.2020 09:00 dítě, spoření, děti, rodina, peniazeFoto: Shutterstock
Jak se chovat v době krize ohledně financí?
Péče o děti, nefungující živnost či snížen plat – is tím se dnes třeba poprat. Andrea Straková, odbornice na finance z PARTNERS GROUP SK, upozorňuje na nesprávné reakce lidí či rodin na ztrátu či omezení příjmu.

čerpání rezervy
Rodina by nejprve měla přehodnotit výdajovou stranu rodinné kasy. Začíná se to odmítnutím si služeb, které mi negenerují žádný benefit a ekonomický přínos. Rozšířený TV balík se dá zredukovat na základní, paušál bez vázanosti také. Koupi mobilního telefonu, PC, chladničky, vysavače, pračky nebo i rodinného auta zkrátka odložte na později. Před čerpáním rezervy je lepší nejdříve seškrtat to, co není nezbytné.

Zbytečné nákupy a nekontrolovaná spotřeba
Běžné rodinné nákupy je třeba zredukovat na to nejnutnější a před každým nákupem si sepsat přesný seznam, který se i dodrží.

Odklad úvěrů namísto jejich konsolidace
Než se rozhodnete pro odložení úvěru, zvažte jinou možnost. Hodnoty nemovitostí v posledních letech narostly, a pokud rodina ještě nepřišla o příjmy, třeba to zkusit konsolidací úvěrů, tedy spojit je do jednoho, resp. menšího počtu úvěrů. Na konsolidaci můžete ušetřit. Pokud se někdo rozhodne využít odklad splátek a rozpočet to aspoň trochu dovoluje, část zdrojů, které nemusíte použít na splátky, zkuste odložit do rezervy.

Rušení dlouhodobých investic
Pokud rodina přišla o příjem, bude jejich to povzbuzovat sáhnout na dlouhodobé úspory, které zhodnocují investováním. Takové rozhodnutí však může vyjít velmi draho. Pokud to není nezbytné, je vhodné hledat jiné cesty. Vždy je lepší přehodnotit prodloužení permanentky do fitness centra jako zrušit investice na důchod.

Mohlo by Vás zajímat