Středa, 7 června, 2023
aktualne

Použitý kapesník po kýchnutí patří do uzavíratelné nádoby na odpadky!

on

Při kašlání či kýchání je třeba odvrátit pryč od jiných lidí a překrýt si ústa a nos jednorázovou kapesníkem.

TASR 08.03.2021 13:00 pn, nemoc, rýma, nachlazení, chrípkaFoto: Shutterstock
Po zahození kapesníky odborníci radí umýt si ruce vodou a mýdlem nebo použít dezinfekci.
Použitá kapesník patří do uzavíratelné nádoby na odpadky. V místnosti je třeba nárazově vyvětrat a nepodávat si ruce.

„Řádným překrytím úst a nosu omezíte množství infekčních kapiček, které uniknou z vašeho těla do okolního vzduchu. Použitím kapesníky zároveň snížíte riziko, že kontaminovanými rukama následně přenesete patogeny i na okolní předměty a povrchy, „vysvětlili hygienici na stránce KHS.

Po zahození kapesníky odborníci radí umýt si ruce vodou a mýdlem nebo použít dezinfekci s obsahem alespoň 60 procent alkoholu. Doplnili, že mytí rukou či roztírání dezinfekce by mělo trvat minimálně 20 sekund.

„V případě, že narychlo nemáte po ruce kapesník, můžete si kýchnout či když nemůžete potlačit kašel do loketního ohybu. Kdykoli je to možné, nicméně upřednostňujte kapesníky, „dodal ÚVZ SR. V případě kašle nebo častějšího kýchání je vhodné izolovat se od ostatních lidí.

Správná respirační etiketa, upravující chování při kašli a kýchání, je podle ÚVZ SR důležitou součástí opatření, které brání přenosu nakažlivých respiračních onemocnění, jako jsou například chřipka, respirační syncyciální virus (původce bronchiolitidy) či onemocnění COVID-19.

Mohlo by Vás zajímat