Čtvrtek, 9 února, 2023
aktualne

Hořčík, důležitý pomocník ve stresu

on

Dostatečný přísun hořčíku je pro nás životně důležitý, protože ho naše tělo nejvíce spotřebovává při fyzické zátěži a ve stresu. A to je v dnešní uspěchané době téměř stále.

Každá buňka v našem těle potřebuje hořčík. Podílí se na stovkách enzymatických procesů, které jsou zodpovědné za produkci energie. Potřebujeme ho pro svaly i přenos nervových vzruchů, účastní se metabolických procesů a zvyšuje výkonnost. V těle najdeme hořčík především v kostech a svalech, u kterých zodpovídá za správný stav. Snižuje také únavu a vyčerpání, podílí se na syntéze bílkovin i dělení buněk, zajišťuje činnost svalů i nervové soustavy. Jeho nedostatek se projevuje podrážděním, únavou, změnami nálad a také nočními křečemi nohou, což jistě každý někdy zažil.

Hořčík patří mezi nejdůležitější minerály v našem těle a patří tak po draslíku mezi nejvíce zastoupený prvek. Při dlouhodobém nedostatku způsobuje vysoký krevní tlak nebo problémy se srdeční činností, zhoršení kvality vlasů a nehtů, brnění končetin i svalové křeče. Doporučená denní dávka hořčíku je kolem 400 mg, ale reálná potřeba se u každého liší. Sami si tento minerál vyrobit neumíme, musíme ho proto přijímat z potravy a potravinových doplňků. Nejlépe vstřebává lidské tělo hořčík ve spojení s citráty, organickými kyselinami. Naopak některé potraviny nebo jejich nedostatek mohou vstřebávání hořčíku omezit. To se týká především vysokého příjmu tuků, sacharidů a vápníku a nízkého příjmu vitamínu B. Vhodné je zařadit do jídelníčku celozrnné potraviny, mléčné výrobky, maso a ryby, listovou zeleninu a také ořechy a semínka, které jsou na hořčík bohaté.

I přesto můžeme mít problém pokrýt požadovanou denní dávku, s čímž pomáhají výživové doplňky. Tak zajistíme dostatečný příjem tohoto důležitého minerálu a vyhneme se zdravotním komplikacím a nepříjemným problémům. 

Mohlo by Vás zajímat

Červíci v třešních? Stačí tento jednoduchý trik a budou FUČ …...

Sezóna třešní je již v plném proudu. I vy občas s nadšením zakousnete do šťavnaté a sladké bobule, předělů ji zuby na polovinu a...