Středa, 7 června, 2023
aktualne

Mýty o stravě, díky kterým přibíráte

on

Pravdou je, že na štíhlou postavu nepotřebujete žádné extra recepty. Občas prostě stačí přestat věřit mýtům, které naši společnost dělají neustále obéznější. Přestat věřit nepravdám o stravování znamená, že začnete hubnout prakticky okamžitě.

MaM 11.03.2021 15:00 obezita, nadváha, hubnutí, dieta, sladkostiFoto: Shutterstock
Na světě není tolik diet proto, aby si každý vybral tu ideální pro něj, ale proto, že žádná z nich nefunguje.
Dieta pomáhá k štíhlosti
Na světě není tolik diet proto, aby si každý vybral tu ideální pro něj, ale proto, že žádná z nich nefunguje. Studie totiž ukazují, že lidé, kteří věří tomu, že pomocí diety zhubnou, se žalostně mýlí a často vždy jen o něco více přiberou. Jak je to možné, když i vám po dietě klesla váha na vysněné číslo? V její v udržitelnosti. Dieta je systém stravování postaven na krátkém časovém úseku. Jenže po skočení opět začnete přibírat kilogramy. Jediná možnost, jak si dlouhodobě udržet štíhlost, je zdravá, vyvážená, výživná strava. Jednoduše forma stravování, která se dá udržet celoživotně.

Potřebujete pomoci? Naši odborníci vám poradí
zjistit více

Malé porce během celého dne pomáhají hubnout
Není to pravda. Pokud máte zdravý organismus, není nutné, abyste neustále pojídali malé porce jídla. Vůbec se neukázalo jako prospěšné jíst pět či dokonce sedm porcí jídel během dne. Naopak, pokud nejste pod drobnohledem, je více než jisté, že zkonzumujete více kalorií než při jídle třikrát denně. Malé porce během dne jsou vhodné pouze v případě některého z problémů jako je syndrom dráždivého tračníku, cukrovka nebo při problémech s trávením.

Nízkotučné jídla jsou cesta k štíhlosti
V supermarketu najdeme stále více nízkotučných jídel od mléka, přes sýry až po jogurty. A civilizace přibírá stále více. Kde je problém? V cukru a sladidlech. Ty jsou paradoxně pro štíhlou linii mnohem větším nebezpečím jako tuk. Osvoboďte se od mánie kupovat jen nízkotučné jídla a uvidíte, že vaše váha se odrazí směrem dolů.

Být štíhlý je zdravé
Ani toto není úplná pravda. Protože známe i pojem štíhlá obezita. To znamená, že máte příliš mnoho tuku na úkor svalové hmoty. Takový typ obezity je spojen s rizikem vzniku cukrovky, srdečních onemocnění i rakoviny. Projevuje se tak, že vaše končetiny jsou sice štíhlé, ale ochablé. Proto není rozhodující kolik vážíte, ale kolik máte svalů a tuku. U běžné ženy je ideální procento tuku na úrovni 15 – 20%. Toto číslo je mnohem zásadnější než to, co vám ukáží čísla na váze.

Smoohie a džusy spomáhajú hubnout
Opět to není objektivní pravda. Při odstavení ovoci přicházíte o potřebnou vlákninu, která právě napomáhá zdravé štíhlosti. Vyhodíte ji a do těla lijete čistý cukr. V případě smoothie je sice vláknina zastoupena, ale často zkonzumujete více ovoce, než je pro tělo v daný okamžik nutné a cukry proto opět rychle změní na tuk. Je vhodnější jíst celé ovoce a smoothie určitě obohatit spíše o zeleninové než jen ovocné kousky.

Mohlo by Vás zajímat