Home office není lék na vyhoření. právě naopak, může být tím posledním polínkem, které z vyhoření udělá pořádnou vatru. Pozdní telefonáty, e-maily o víkendech a k tomu péči o děti. Přestože do práce nechodíte, můžete v ní vyhořet. Zabránit tomu mohou tři jednoduché principy.
MaM 10.03.2021 13:00 práce, vyčerpání, vyhorenieFoto: Shutterstock
Lékem je změna práce, nebo dlouhodobá dovolená.
Syndrom vyhoření není lenost
Syndrom vyhoření je znám od roku 1974, v minulosti byl obvykle vnímán jen jako výmluva v práci. Vyhoření lidé byli označováni za lenivce a fluktuantov. V roce 2019 se však situace změnila a Světová zdravotnická organizace uznala syndrom vyhoření, jako skutečný následek nepřiměřeného stresu na pracovišti.
Výsledkem je ztráta kreativity, zájmu o práci, pocit zbytečnosti, snížení kvality práce a výsledků, přičemž se dostavuje cynismus. Lékem je změna práce, nebo dlouhodobá dovolená. Málokdo si však něco takového může dovolit, proto je lepší syndromu vyhoření předejít.
Přestaňte být žoldnéřům
Kouč Brent Roy říká, že k němu chodí množství vyhořelých manažerů, kteří vlastně nebyli zaměstnanci, ale pracujícími žoldáky. Kvůli platu se doslova obětovali pro někoho jiného. Roy proto radí stanovit si poměr mezi prací a Place. Nebýt žoldák, který obětuje život, ale pracovníkem, který obětuje jen vyhrazený pracovní. Schopnost myslet ekonomicky ve vztahu k vlastnímu životu, vás uchrání od vyhoření.
Určitě si hranice
Je sice hezké, že víte odpovídat na pracovní e-maily i při večeři, ale Brent Roy radí, že to je cesta do pekla. Vztahového i pracovního. Být neustále ve spojení, extrémně vyčerpává a stresuje. Obzvláště během práce z domu. Zkuste dodržet běžnou pracovní dobu. Jako odpověď těm, kteří tvrdí, že musí být neustále k dispozici, Brent Roy adresuje slova: „Jestliže vyhořel, skončíte v práci tak či tak.“ Proto je lepší hořet zánětem pro práci celý život, jak po pár letech fatální vyhořet.
Hledejte radosti mimo pracovních úspěchů
Martin Seligman, zakladatel pozitivní psychologie slibuje, že pokud si během pár minut denně promyslíte tři věci, za které jste vděční, budete méně depresivní, šťastnější a život vás bude více bavit. Proto je jednou z cest jak nevyhořet, nespojovat své životní štěstí jen s prací. Proto dokáží někteří lidé pracovat celý život v plném pracovním nasazení a nevyhořet. Mají i mimo práce aktivity a koníčky, které je těší a které kompenzují i stres z práce. Zkuste to tak i vy.
https://prazskyvecernik.cz/vite-jak-navarit-chutna-a-zaroven-zdrava-jidla/
https://prahaextra.cz/flexotisk-na-samolepici-etikety/
https://prazsky-denik.cz/zisk-i-trzby-henkel-v-pololeti-klesly/