Nedostatek pohybu, slabý spánek a chabý jídelníček. Toto je trojice problémů, která nejčastěji bourá naši snahu shodit nadbytečné kilogramy tuku. V touze zbavit se nechtěné hmotnosti však často saháme po různých dietách, které mohou mít na lidský organismus opačný efekt. Jedním z nich je i zpomalení látkové výměny a s ním spojené přibírání.
Martin Harvan 17.03.2021 13:00 hubnutí, stravování, cvičenieFoto: Shutterstock
K nárůstu svalové hmoty přispívá zejména pohyb.
Jak se tomu vyhnout?
První co nám napadne při redukci hmotnosti je zejména ubírání jídla ze stravovacího plánu. Čím méně si naložíme na talíř, tím prý máme větší pravděpodobnost zhubnout. Omezení kalorického příjmu je jednou z cest k vytoužené postavě, ale jen za předpokladu, že se to s ním nepřehání. Pokud vsadíme na drastické diety, látková výměna známá také pod pojmem metabolismus se výrazně zpomalí a nastává problém s hubnutím. „Drastické snižováním kalorického příjmu si umíme opravdu velmi ublížit i při fungování metabolismu. Pak samozřejmě na metabolizmus negativně ovlivňuje i mnoho dalších faktorů, a to zhoršený zdravotní stav, nulová fyzická aktivita, nedostatečná regenerace, čili i nekvalitní spánek, hodně stresu, nesprávné fungování hormonů, nesprávné vyskladané jídlo na talíři a podobně, „říká pro Pravdu certifikovaná výživová poradkyně známá také z webu nedietuj.sk Jana Rybárová. Jak tvrdí, hubnutí komplikuje i zhoršený zdravotní stav. Například při zpomalené funkci štítné žlázy dochází k poklesu bazálního metabolismu asi až o 30%.
Co je bazální metabolismus?
„Je to energie, kterou naše tělo vydává v takzvaném klidovém režimu. Je dostatečná jen na udržení základních životních funkcí jako aktivní přenos přes buněčné membrány, kontrakce vláken, které jsou součástí životně důležitých funkcí – dýchání či činnost srdce, „vysvětluje výživová expertka. Podle ní hodnotu bazálního metabolismu (BMR) si umíme zvýšit zejména posilováním svalové hmoty. „Čím jí má daný jedinec více, tím“ rychleji „pracuje i jeho bazální metabolismus. Kromě toho BMR závisí i na jiných faktorech jako pohlaví, věk, podnebí v jakém žijeme, rasa, stav výživy, účinnost hormonů. „
„Spalovače“ nejsou všemohoucí
K nárůstu svalové hmoty přispívá zejména pohyb. „Kterýkoli sport, který nám zajistí nárůst svalové hmoty podporuje rychlost našeho bazálního metabolismu. Pokud budeme cvičit pravidelně a nebude to jen kardio, čili například běh, ale i silový trénink, ať už s vlastní váhou nebo s činkami, expandery, máme šanci, že naše svalová hmota bude růst a náš metabolismus bude pracovat dobře, „vypráví Rybárová. Kromě cvičení je však nutná pravidelná strava, která je základem dobrého metabolismu. Na celkový výdej energie během dne má však vliv i takzvaný termický efekt potravy, který je nejvyšší při bílkovinách a nejnižší při tucích. Z tohoto důvodu je důležité, aby každé hlavní jídlo obsahovalo bílkoviny. Přestože se říká, že některé druhy potravin ovlivňují fungování metabolismu, není to zcela pravda. Jde přitom o „spalovače“, které mají nakopnout metabolismus člověka. „Některé druhy potravin jako například chilli, káva, skořice mají pozitivní vliv na zrychlení metabolismu, ale je to jen zanedbatelné množství. Nemůžeme se spoléhat, že pokud každý den budeme jíst fastfood, ale posypeme si ho chilli a pohyb bude nulový, tak budeme rychle hubnout a metabolismus bude pracovat dvakrát rychleji. Takto to bohužel zda díky bohu nefunguje, „uzavírá odbornice na zdravou výživu.
https://press-news.cz/vysekavaci-stroje-vas-ve-strojirenstvi-prijemne-prekvapi-znate-jejich-kvality/
https://aktualityplus.cz/i-tasky-mohou-rozkvest/
https://press-news.cz/golfovy-bag-jake-parametry-brat-v-uvahu-drive-nez-si-jej-poridite/