Dostatečný přísun hořčíku je pro nás životně důležitý, protože ho naše tělo nejvíce spotřebovává při fyzické zátěži a ve stresu. A to je v dnešní uspěchané době téměř stále.
Každá buňka v našem těle potřebuje hořčík. Podílí se na stovkách enzymatických procesů, které jsou zodpovědné za produkci energie. Potřebujeme ho pro svaly i přenos nervových vzruchů, účastní se metabolických procesů a zvyšuje výkonnost. V těle najdeme hořčík především v kostech a svalech, u kterých zodpovídá za správný stav. Snižuje také únavu a vyčerpání, podílí se na syntéze bílkovin i dělení buněk, zajišťuje činnost svalů i nervové soustavy. Jeho nedostatek se projevuje podrážděním, únavou, změnami nálad a také nočními křečemi nohou, což jistě každý někdy zažil.
Hořčík patří mezi nejdůležitější minerály v našem těle a patří tak po draslíku mezi nejvíce zastoupený prvek. Při dlouhodobém nedostatku způsobuje vysoký krevní tlak nebo problémy se srdeční činností, zhoršení kvality vlasů a nehtů, brnění končetin i svalové křeče. Doporučená denní dávka hořčíku je kolem 400 mg, ale reálná potřeba se u každého liší. Sami si tento minerál vyrobit neumíme, musíme ho proto přijímat z potravy a potravinových doplňků. Nejlépe vstřebává lidské tělo hořčík ve spojení s citráty, organickými kyselinami. Naopak některé potraviny nebo jejich nedostatek mohou vstřebávání hořčíku omezit. To se týká především vysokého příjmu tuků, sacharidů a vápníku a nízkého příjmu vitamínu B. Vhodné je zařadit do jídelníčku celozrnné potraviny, mléčné výrobky, maso a ryby, listovou zeleninu a také ořechy a semínka, které jsou na hořčík bohaté.
I přesto můžeme mít problém pokrýt požadovanou denní dávku, s čímž pomáhají výživové doplňky. Tak zajistíme dostatečný příjem tohoto důležitého minerálu a vyhneme se zdravotním komplikacím a nepříjemným problémům.
https://praha-dnes.cz/automobilky-komu-sly-miliony-pomoci/
https://obecnizpravy.cz/koral-je-materialem-znamym-uz-od-neolitu/
https://praha-plus.cz/opravy-barrandova-mostu-jsou-v-plnem-proudu-jak-zvladnout-dopravni-omezeni/