Neodolatelná chuť na jídlo. A to i tehdy, když už tělo nepotřebuje další dávku potravy. Když se neumíme zastavit před častým pojídáním různých druhů jídel, nastává problém. Odbornice vysvětluje, že nejen při alkoholu či drogách vzniká závislost. Podobně je to i při jídle.
Martin Harvan 06.03.2021 10:00 nákup, jídlo, zdravá stravy, životní styl, Foto: Shutterstock
Mezi největší rizikové faktory vzniku zmíněného problému patří výchova v dětství.
Netřeba to podceňovat
„Závislost od jídla, jejíž projevem jsou poruchy příjmu potravy, je přirovnávána k závislosti na drogách, protože ji vyhodnocuje stejná část mozku zodpovědná za pocity odměny uvolněním chemické látky dopamin, která způsobuje příjemné pocity. Člověk když se naučí uspokojovat jídlem, má tendenci tento pocit vyhledávat a upřednostňovat, „vysvětluje pro Pravdu proces vzniku závislosti od jídla ředitelka Sanatoria AT PhDr. Jana Žemličková, PhD. Ve své práci se věnuje různým druhům závislostí, od alkoholové až po gamblerství. Jak říká, neodolatelnou až chorobnou touhu si můžeme vypěstovat i ve vztahu k jídlu.
Když se příliš zaměřujeme na figuru
Mezi největší rizikové faktory vzniku zmíněného problému patří výchova v dětství, přístup k jídlu a příliš kritické až nereálné vnímání vlastního těla. „Rizikové faktory posilují i rodiče nevhodnou výchovou (“ jez, nevyrostou „, nebo“ nejez, budeš tlustá „apod.) Jakož i nevhodnými vzory,“ pokračuje šéfka sanatoria. Podobně se do popředí, ve společnosti i v médiích, dostává vidina dokonale štíhlého těla. Tento tlak, který se spojuje s kultem hubené postavy může být i začátkem vzniku obtíží s příjmem potravy. „Stejně rizikové je i povrchní chápání zdraví zúžené jen na tělesný vzhled a s ním související glorifikace štíhlosti jako ideálu krásy, nebo i přílišná orientace na výběr potravin (ortorexia apod.),“ Říká Jana Žemličková.
Léčba jako u jiných závislostech?
Možná budeme překvapeni, ale léčba závislosti od jídla je podobná jako u jiných závislostech. „Způsoby léčby jsou v mnohém podobné jako u jiných závislostech. Odlišnost se projevuje zejména v oblasti tvorby, kontrole dodržování programu jídla a samotného stravování, „zdůrazňuje odbornice na závislosti. Podle ní si musí nejprve člověk přiznat pravdu, problém a až poté jej může řešit. „Závislý musí v celém komplexu myšlení naučit identifikovat chorobu, její kompenzační mechanismy v procesu stravování a v rovině chování vytvořit si nové návyky a schémata pravidel vázaných na změnu v přijímání. Neřešením a zastírání problému se později mohou začít objevovat i úzkosti, deprese, které kumulací poruch v myšlení mohou vést až k osamělosti, nebo k sociální izolaci, „uzavírá pro Pravdu.
https://zenarevue.cz/jak-si-vybrat-ten-pravy-sperk/
https://pribeh-zeny.cz/popularni-film-na-netflixu-socialni-dilema-nas-vybizi-zamyslet-se-jsem-nebo-nejsem-ta-ovce/
https://damamag.cz/zarizujete-byt-jedinecna-prilezitost-vyuzit-slevu-na-nabytek/